ריח רע מהמזגן – 6 סיבות לכך שהמזגן מריח רע והפתרונות הטובים ביותר

ריח רע מהמזגן – 6 סיבות לכך שהמזגן מריח רע והפתרונות הטובים ביותר

תארו לעצמכם שאתם חוזרים הביתה אחרי יום ארוך, חם ולח ומפעילים את המזגן  אבל משהו מריח משהו לא בסדר.

צחנה רעה ממלאת את החדר שלכם, ומאלצת אתכם לכבות המזגן. אתם תוהים, מדוע יש ריח רע מהמזגן שלי ומה עליי לעשות?

בפוסט זה, נעבור על כמה מהסיבות הנפוצות לריח רע מהמזגן. הריח יכול להיות מכל דבר, כגון ריח דמוי גרב רטובה, משהו בוער או אפילו ריח מעושן.

נעבור על כמה ריחות אפשריים שאתם עשויים לחוות ולברר את הסיבות להתרחשותם, יחד עם הפתרונות שלהם.

סוגי ריחות של מזגן, סיבות אפשריות ומה ניתן לעשות

אחד הדברים החמורים ביותר שבעלי בתים צריכים להתמודד איתם הוא ריח רע המגיע מהמזגן. אבל הבעיה היא שאתם לא יודעים אם הריח מגיע מהיחידה שלכם ואיזה ריח מצביע על איזו בעיה. וכמובן כדי להתמודד עם הבעיה, עליכם ללמוד עליה תחילה!

להלן פירוט על כל סוג של ריח שאתם יכולים לחוות. אז בואו נסתכל:

  1.  מזגן מריח כמו פליטת רכב?

מזגן אינו פועל על מנוע בעירה פנימית. לכן, אין שום סיבה שהמזגן שלכם יריח כמו פליטת מכונית פועלת. עם זאת, המזגן עושה שימוש בכמה נוזלים, וכאשר הם מחוממים, הם יכולים להריח כמו אדי פליטה.

סביר להניח כי ריח ממזגן כגון זה אומר שיש נזילה בקו הקירור שלכם. חומר הקירור נמצא בתוך המזגן, ודליפה יכולה להשפיע על הביצועים של יחידת המיזוג שלכם. יתר על כן, הוא משחרר כימיקלים לאוויר ולכן עלול להיות מסוכן לסביבה.

פריאון, כלורופלו -פחמן, הוא קירור נפוץ המשמש במזגנים אם כי הוא נמצא בהדרגה. פריאון סופג חום מהאוויר הפנימי, שמשתחרר בחוץ. אבל זה יכול להיות מסוכן מאוד לסביבה. לכן, עליכם תמיד להיזהר אם אתה חושדים שיש דליפה של פריאון.

בכל פעם שקראתם משהו בנוגע לדליפת קירור, בוודאי חשבתם, איך מריח פריאון?

דליפת פריאון תריח כמו כלורופורם מתוק או, במילים פשוטות יותר, בדיוק כמו נוזל הקירור של המכונית שלכם אך עם ריח מתקתק. למרות שמדובר בגז כמעט ללא ריח, אתם עדיין יכולים לזהות את הריח. אבל פריאון כבד יותר מהאוויר, אינו מתעכב באוויר זמן רב ויורד למפלס הרצפה די מהר.

אם המזגן שלכם פולט ריח דמוי כימי, עליכם לבדוק זאת מיד על ידי טכנאי מזגנים מקצועי. דליפת פריאון עלולה להיות מסוכנת, ומומחה מוסמך יתקן אותה תוך זמן קצר.

לבינתיים, פתחו את החלונות וודאו כי הבית מאוורר. זה לא רק ירחיק את הריח אלא גם ימנע כל השפעה מסוכנת מהדליפה הכימית.

  1.  המזגן מריח כאילו משהו בוער?

בתוך המזגן יש הרבה רכיבים חשמליים – מעגלים, חוטי חשמל, מאווררים ומדחסים וכו'.

אם המזגן שלכם מריח כמו שריפת אבק שריפה או פלסטיק, זה כנראה אומר שכל אחד או אפילו מרכיבים מרובים באמת בוערים. במקרה זה, כבו מיד את המזגן והתייעצו עם טכנאי מזגנים לקבלת פתרון.

אל תנסו לפתור בעיה זו בעצמיכם; זה יכול להיות מסוכן.

סיבה נפוצה נוספת לריח רע מהמזגן כזה היא שאבק יכול להתיישב בתוך היחידה שלכם לאחר תקופה ארוכה של חוסר פעילות. כאשר הוא מופעל לאחר זמן רב, אבק זה יכול להישרף ולהפיק ריח רע. זה זמני בלבד ואין מה לדאוג יותר מדי.

עם זאת, אם הריח נשאר או שהריח חריף ביותר, עליכם לכבות את את המזגן ולהתקשר לטכנאי מומחה.

  1.  האם אתם מריחים ריח רקוב מהמזגן שלכם?

ריח רקוב הוא בדרך כלל תוצאה של מכרסמים מתים או יצורים שנתקעו במזגן. זהו ריח אופייני ומובהק שבוודאי אינכם יכול לטעות בשום דבר אחר.

ציפורים וחרקים יכולים לקנן או למצוא מקלט בתעלות הצינור שלכם ולהילכד בציוד. עם הזמן, בעלי החיים הגוססים האלה פולטים ריחות לא נעימים. ברגע שאתם מפעילים את המזגן שלכם, הוא יכול להריח ריח רע בתוך הבית. בעלי חיים שמתים או תקועים יכולים גם לפגוע ברכיבים שונים בתוך המערכת.

  1.  האם אתם מריחים גז?

ריח המזגן הזה הוא המדאיג ביותר ברשימה שלנו. לעתים קרובות יותר, הדבר מצביע על דליפת גז בתוך המערכת, במיוחד מתיל מרקפן.

לגז טבעי כשלעצמו אין ריח, אך מפיצי גז מכניסים מתיל מרקטפן בכדי לספק לו ריח ייחודי. זה מבטיח איתור מיידי כדי למנוע כל פגיעה רצינית שיכולה להיגרם מדליפת גז.

אם אתם מריחים ריח גז שיוצא מהמזגן המשמעות היא שגז דולף ונכנס לתעלת הצינור. בסימן הראשון לריח כזה, כבו מיד את אספקת הגז שלכם. כצעד שני, פנו לאיש מקצוע שיזהה את המקור ויתקן את הבעיה.

  1. ריח מעופש?

ריח מיושן ומלוכלך הוא ללא ספק הריח הנפוץ והגרוע ביותר שחווים מהמזגן.  אם המזגן שלכם מריח מעופש, הסיבה הכללית היא הצטברות מים במחבת הניקוז או בקווי הטפטוף (או צינורות במקרה של מערכות תעלות), מה שעלול לגרום לצמיחת פטריות או טחב.

במקרה של דליפה, אתם עלולים אפילו לקבל סימנים גלויים ביחידה הפנימית ללא תעלות, כגון מים נוטפים לאורך הקיר.

סיבה נוספת לריח כזה יכולה להיות מסננים מלוכלכים. 

  1. המזגן מריח כמו עשן סיגריות?

אם אתם מעשנים בבית, אז יש סיכוי שהמזגן שלכם בסופו של דבר יריח כמו עשן סיגריות מיושן. ריח לא נעים זה יכול לגרום לתגובות אלרגיות וכאבי ראש.

סליל המאייד והמסנן שלכםסופגים את הריח מעשן הסיגריות. כתוצאה מכך, כאשר אתם מפעילים את המזגן, חלקיקי הטבק משוחררים ונשלחים חזרה לביתכם באמצעות פתחי האוורור של המזגן, ויוצרים אווירה לא נעימה.

כמו כל שאר הבעיות, גם לבעיה זו יש פתרון פשוט. כדי לסלק את ריח עשן הטבק הישן מפתחי האוורור דאגו להחליף את מסנן האוויר אחת ל -30 עד 60 יום ונקה את המזגן באופן קבוע.

ישנם מספר דברים שכדאי לזכור

לעולם אל תנסו לבצע תיקונים במזגן בעצמכם. התקשר תמיד לטכנאי מזגנים מוסמך שיעשה את העבודה עבורכם בצורה מצקועית. רכיבים חשמליים ומים אינם מתערבבים היטב, ויש סיכוי גבוה להתחשמלות. 

יתר על כן, אל תנסו להסוות את הריח הרע באמצעות מטהר אוויר. זה רק יחמיר את המצב. עיכוב עבודות תיקון רק יפגע במזגן שלכם יותר מכפי שהוא כבר עשוי ואולי יוביל לרכישת יחידה חדשה לגמרי.