איך לנקות מזגן

איך לנקות מזגן

איך לנקות מזגן? זהו המדריך השלם לניקוי המזגן. מה עושים ואסור לעשות? איך מנקים את החלק הפנימי? תוכלו למצוא גם מספר טיפים שימושיים.

המזגן שלנו הוא מכשיר נאמן המשמש גם בימי הקיץ החמים וגם בימי החורף הקרים. עם זאת, כדי להפיק את המרב מכך, עליכם לחשוב על תחזוקה נכונה ובין היתר לוודא כי אתם מנקים אותו כראוי בכל סוף עונה, אז מתמלאים המסננים באבק ובלכלוך.

ניקיון המזגן אינו משימה מורכבת ואם אתם נמנים מבין אלו שיודעים ואוהבים לעשות דברים בעצמם אין צורך בהזמנת שירות טכנאי מזגנים בקריות. הכנו עבורכם מדריך מלא ומקיף – איך לנקות מזגן? כדי להדגיש בפניכם עד כמה חשוב לנקות את המזגן, חשוב להסביר מעט אודות הלכלוך המצטבר.

האוויר אותו יונק המזגן מלא בעובשים אשר יכולים לצמוח באוויר הנשאב של המזגן מכיוון שהוא חם ונוח.

כדי למגר את העובש מהמערכת, חשוב לוודא כי היא תהיה נקייה ומחוטאת היטב כך שהעובשים לא ירגישו בנוח להתיישב על גביה ולהתפתח שם.

משום שמזגנים מדביקים אחד את השני בעובש, סביר להניח שתמצאו את כל המזגנים המותקנים בבית מלאי עובשים וזאת בגלל שאחד נדבק והוא שהדביק את כל היתר. לכן, כל עוד מצאתם מזגן אחד נגוע בעובש, חשוב שתנקו את כל יחידות המיזוג בבית.

ניקוי מזגן – חוקי אל תעשה

קומפרסור בלחץ אוויר לא טוב לשימוש במזגנים וזאת מכיוון שהוא משחרר את העובש ואת הלכלוך אל תוך חלל החדר.

מסיר שומנים לא מיועד לשימוש במערכת כדוגמת מזגן שמאוחר יותר מפזר את האוויר שאתם וילדיכם תנשמו וכך גם באשר לחומרי ניקוי אחרים ובעיקר חומצתיים לרבות מסירי חלודה, חומצת מלח וכיוצא בזאת.מעבר לנזק אותו גורמים חומרי הניקוי החומצתיים לבריאותכם, הם עתידים להזיק למתכות של מערכת המזגן.

אל תשתמשו בחומרים אלכוהוליים כדוגמת אקונומיקה, כלור וכיוצא בזאת – שוב, עליכם לזכור כי לאחר הניקיון המזגן מפזר את האוויר שאתם נושמים ובטוח שלא תרצו לנשום אוויר מהול באקונומיקה.

איך לנקות מזגן – שלב אחר שלב

ניתוק היחידה מהחשמל כולל את כבל החשמל

ראשית, יש לנתק את כבל החשמל מהיחידה כדי לנתק את המזגן מאספקת החשמל. לאחר מכן נתקו את כבל החשמל.

השתמשו בוואקום לניקוי כל משטחי המזגן, מלמעלה למטה.

השתמשו במברג לפירוק צג המזגן.

החזירו את הברגים למקומם כדי להבטיח שהם לא ילכו לאיבוד.

פירוק המכסה העליון

יהיה עליכם לאתר את נקודת הגישה לפתח השירות כדי לפרק את הכיסוי העליון. ניתן לעשות זאת בידיים.

לתריס יש שלבי עצירה, אך ניתן להסיר אותו בקלות ובמאמץ קטן. חשוב שתשמרו על כבל התצוגת מסך של המזגן.

פירוק תריסי המזגן ושאר חלקים

פרקו את שלבי תריסי המזגן באמצעות שחרור הפינים באמצע ובפינות.

הוציאו את מסנני האויר ונקו אותם היטב עם שואב אבק ולחץ מים.

ניתן להתחיל גם עם מברשת ולאסוף את כל הלכלוך הראשוני לתוך פח ורק לאחר מכן להמשיך עם שואב ולחץ מים.

פירוק מכסה הראשי

כדי לפרק את המכסה הראשי עליכם לאתר את הברגים המחברים אותו. ישנה שורת ברגים גלויה, ושורה אחת מוסתרת באזור תריסי המזגן.

ניקוי עם שואב אבק

לאחר שפירקנו את הכל ואנו ניצבים סופסוף מול הליבה של המזגן, אנו יכולים לראות את כל הלכלוך שהצטבר וכל החיידקים שהתחילו לגור שם. 

נכון ששואב אבק חוסך מאיתנו לכלוך מיותר להילכד בסוללות המזגן שלנו, אך זה לא מספיק לפעולת ניקוי יסודית. עליכם להמשיך בפיולת הניקוי.

עטיפת סביב המזגן לפני עבודה

עטפו סרט דביק סביב מערכת החשמל בפינה אחת. חברו את צינור הניילון לקונוס וכל המים ייפלו לדלי.

טיפול בעובש

כדי לנקות את המזגן מבפנים עליכם לוודא שהמזגן מוכן לקבלת מים מהלי להשפריץ מים על הקירות. עליכם להתיז מים בלחץ נמוך ובעדינות. לאחר השטיפה, יש להמתין 10 דקות. רססו חומר אנטי עובש בחלקי הפלסטיק הלבן ולא על הסוללה אשר מטהר את כל המזהמים הביולוגים. לאחר המתנה ניתן להתיז שוב עם צינור. אך שוב הימנעו מלגעת במערכת החשמל ובעדינות נקו את החומר. אם אתם יכולים קצת לשפשף זה יהיה מעולה. ניתן גם לקרצף עם מברשת אבל חובה לנקות עם מים בסוף הטיפול.

ניקוי חלקים מפורקים

בזמן שאתם ממתינים שהחומרים יעבדו כדי לנקות יסודי את המזגן מבפנים, אתם יכולים את שאר החלקים

בחצר,במרפסת או באמבטיה. גם בחלקים אלו מטפלים עם חומר נגד עובש ולחץ מים. לבסוף, תוכלו להשתמש במטלית לחה ובסבון רגיל לניקוים.

ניקוי סוללת המזגן

את סוללת המזגן יש לנקות באמצעות ספריי קצף שהוא מעין ספריי שטיחים וספות. עליכם להתיז את הספריי בקווים ישרים מלמעלה למטה ולהמתין 3-5 דקות ואז לעבור עם מטלית לחה ולספוג את כל הלכלוך העולה מן השטח. לאחר מכן יש לשפשף בעזרת מברשת קרצוף ולבסוף לעבור על הכל  ם מטלית לחה כדי לספוג את כל הנוזלים על מנת להבטיח ניקוי יסודי ומעמיק.

החזרת חלקים למקום

לאחר שניקיתם את כל החלקים יש להחזירם למקומם בדיוק בסדר ההפוך שהוצאנו אותם. ראשית, החזרת הכיסוי הראשי , החזרת הברגים למקומם ( היזהרו על מסגרת הפלסטיק כי היא עדינה מאוד בתחתי המסגרת באזור התריסים- יש לבצע שלב זה בעדינות על מנת שלא לשבור את הפלסטיק.)